Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
Interesujące są badania jądra dżemowego i lukrosfery w obszarach polarnych. Zdarzają się też kryształy kandyzytu skórkowego. Bądźcie łakomi wiedzy i podzielcie się efektami! Pochwalcie się swoimi pączkami w komentarzach…. 🍩🍩🍩🍩🍩 Smacznego życzę 🍩🍩🍩🍩🍩🍩 ⛲️
Źródło: Zapisz obrazek jako ahgsfds
Pierwszy przelot rozpocznie się na zachodnim niebie punktualnie o 17:24. Satelity Starlink przelecą z zachodu na wschód przez środek nieboskłonu. Widoczny przelot potrwa około 5 minut. W tym czasie będzie można zobaczyć 22 satelity telekomunikacyjne lecące bardzo blisko siebie. Podobnie jak w poniedziałek będą one tworzyć szyk kosmicznego pociągu.
Drugi przelot będzie zdecydowanie krótszy, ale to nie znaczy, że nie będzie widoczny. Starlinki pojawią się również na zachodnim niebie i tylko w tej części nieboskłonu będą widoczne. Maksymalna wysokość jaką osiągną ponad horyzontem wyniesie około 30 stopni. Przelot potrwa do 2 minut. Im dalej na zachód Europy tym przelot ten będzie wyższy i dłuższy.
Fot. nocneniebo.pl
Wręczono nagrody, w konkursie, który odbył sią w naszej placówce: „Ubierz drzwi na święta”. 🎄🎄🎄
W kategorii klas I – III nagrody otrzymali:
🥇🏆I miejsce – klasa I, z wychowawczynią Panią Agnieszką Żywicką
🥈🏆 II miejsce - klasa III z wychowawczynią Panią Anną Rudnik
🥉🏆III miejsce – klasa II z wychowawczynią Panią Ireną Daniels
W kategorii klas IV – VIII nagrody otrzymali:
🥇🏆I miejsce – klasa IV z wychowawczynią Panią Haliną Urbańską
🥈🏆II miejsce - klasa V z wychowawczynią Panią Anną Pestka
🥉🏆III miejsce – klasa VI z wychowawczynią Panią Anna Błaszkowską
Uczniowie wysłuchali również pogadanki na temat bezpieczeństwa w czasie ferii ❄️☃️⛷🏂🛷⛸ aby mogli swój zimowy wypoczynek celebrować w bezpiecznych miejscach dla ich życia i zdrowia. Życzymy wszystkim naszym uczniom oraz ich rodzinom, a także wszystkim pracownikom naszej szkoły bezpiecznych i udanych ferii. Do zobaczenia 12 lutego w szkole. Na 13 lutego szykujcie stroje na bal przebierańców 🎉🎉🎉, na zakończenie karnawału 2024. 🤡🧙♀️🦹🧜♀️🐱🐰
Dnia 26.01.2024r. w szkole podstawowej w Swornychgaciach odbył się Powiatowy Turniej piłki halowej klas 4-6 o puchar dyrektora. Mecze zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”. Po bardzo zaciętej walce reprezentacja naszej szkoły zajęła 2 miejsce.🥈
Klasyfikacja turnieju:
I miejsce SP Swornegacie
II miejsce SP Czyczkowy
III miejsce ZSP Konarzyny
IV miejsce SP Wielkie Chełmy
V miejsce SP Sąpolno
Dziekujemy rodzicom za dowiezienie dzieci na turniej. Drużynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych 👏😀
Za nami kolejny etap ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, na którym wyłoniliśmy cztery drużyny reprezentujące miasto i gminę Brusy, miasto Chojnice, gminę Chojnice i gminę Konarzyny. Do rywalizacji przystąpiło aż dwadzieścia pięć szkół podstawowych z naszego regionu! Podczas konkursu uczestnicy zmagali się z pytaniami ze świata przyrody i wykazali się znakomitą wiedzą o Zaborskim Parku Krajobrazowym.
Poniżej prezentujemy wyniki: Miasto i Gmina Brusy: Iga Kossak Główczewska, Dominika Lemańczyk, Martyna Czarnowska ze Szkoły Podstawowej w Leśnie – 157 pkt Amelia Cysewska, Julia Miszewska, Antoni Brunka ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach – 147 pkt Wiktoria Drzewicka, Paulina Rolbiecka, Bartosz Bigos ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach – 142 pkt Paweł Lemańczyk, Blanka Orzłowska, Kinga Rekowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brusach – 139 pkt Jan Bembenek, Mikołaj Pałubicki, Helena Klonowska ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Chełmach – 137 pkt Szymon Warsiński, Nikola Stoltman, Jędrzej Janowicz ze Szkoły Podstawowej w Lubni – 136 pkt Wiktoria Breza, Hanna Gierszewska, Karolina Jażdżewska ze Szkoły Podstawowej w Czyczkowach – 123 pkt 🥳👏🏆🏆🏆 Oskar Szczepański, Kamil Kloskowski, Michał Lubiński ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu – 115 pkt Radosław Sikora, Bartłomiej Westfal, Klaudia Janikowska ze Szkoły Podstawowej w Czapiewicach – 105 pkt
#ZaborskiParkKrajobrazowy
Wzrost przemocy i agresji wśród dzieci, a także młodzieży, zmusza nas do poszukiwania sposobów zapobiegania takim zjawiskom. Agresywne zachowania wśród uczniów często zostają przemilczane przez rówieśników. Uczniowie rzadko też szukają pomocy u nauczycieli i pedagogów, wstydząc się powiedzieć wprost, że ktoś używa wobec nich przemocy. Janusz Korczak mawiał: „Wszystkie problemy dotyczące młodzieży powinny być rozwiązywane tylko z jej uczestnictwem”.
#CentrumKulturyiBibliotekiimJanaKarnowskiegowBrusach #Blisko
20 stycznia uczniowie kl. IV-VIII uczęszczający na lekcje j. kaszubskiego pod opieką swoich nauczycieli: p. Katarzyny Lewinskiej, p. Anny Pestki, p. Pawła Finstera i p. Mikołaja Rydygiera udali się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszym punktem było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie w przystępny dla dzieci i młodzieży sposób przekazano historię czasów PRL-u oraz upadku komunizmu w Polsce.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego i Głównego Miasta Gdańsk. Tam tajniki historii przekazał nam niezawodny i znany nam już przewodnik p. Jakub Szumilas. Pomimo deszczowej pogody udało się zrobić pamiątkowe zdjęcie przy Neptunie, zwanym przez Kaszubów Krësztofã.
Następne ważne miejsce na szlaku wycieczki stanowiło Westerplatte i historia jego obrony w pierwszych dniach II wojny światowej.
Zwiedzanie zakończyło się w katedrze oliwskiej, gdzie tak jak Remus z powieści Aleksandra Majkowskiego swoje kroki skierowaliśmy do grobu książąt pomorskich.
To była bardzo bogata w ogromną dawkę wiedzy wycieczka, sfinansowana ze środków przeznaczonych na rozwój języka kaszubskiego.
Poranek muzyczny był niecodzienną okazją, aby przy dźwiękach: m.in. kalimby, czy rury deszczu, przenieść się w świat lasu, letniej łąki, afrykańskich przestworzy. Podczas warsztatów rytmiczno – muzycznych mogliśmy poznać budowę, nazwę i usłyszeć brzmienie nieznanych nam dotąd instrumentów. Rysowaliśmy muzyczne obrazy w naszej wyobraźni. Niezwykle radosnym i ciekawym doświadczeniem była samodzielna gra na instrumentach. Największą atrakcją okazała się próba gry na afrykańskich bębnach Conga.
Już 26.01.2024, w naszej szkole będziemy obchodzić Dzień Australii. W związku z tym, kto przyniesie jakieś, rzeczy charakterystyczne, związane z Australią otrzyma ocenę bardzo dobrą za aktywność z geografii i przyrody.
Ponadto na terenie Naszej Szkoły ukryte zostanie 5 VOUCHERÓW: szukajcie drodzy Uczniowie:
VOUCHER podnoszący jednorazowo, ocenę z geografii o jeden stopień w górę, w roku szkolnym 2023/2024, w II semestrze. Jeden uczeń może wykorzystać, jeden voucher.
UWAGA:
Voucher nie dotyczy ocen śródrocznych i rocznych.
W czwartek 4 stycznia br. odbył się XIII Gminny Konkurs Muzyczny „Hej kolęda... – jak to leciało?”, kierowany do uczniów szkół podstawowych naszej gminy. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia poprzez śpiewanie kolęd. Rywalizacja konkursowa odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz IV-VIII. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością polskich kolęd, a każda kolejna runda polegała na odśpiewaniu następnych zwrotek. Nie obyło się bez emocjonujących dogrywek, w których uczniowie rozpoznawali kolędy po „nutkach”.
Ostatecznie zwycięzcami w kategoriach klas I-III i IV-VIII zostały:
Wyniki tegorocznej edycji:
Kategoria klasy I-III
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach ❤️🎼🏆🥈
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Czapiewicach
Kategoria klasy IV-VIII
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Lubni
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach ❤️🎼🏆🥉
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Czapiewicach
Gratulujemy Uczniom Naszej szkoły i dziękujemy za przygotowanie do konkursu uczniów przez Pana Mariusza Zdolskiego.🎼🎼🎼🏆🏆🏆
Ziemia znów zamyka swój pełny obieg dookoła Słońca. Na Kiribati już od 6 godz. i 25 minut trwa Nowy Rok więc pomyślałam, że i u nas już najwyższy czas na noworoczne życzenia:
Odkrycia swojego miejsce na mapie życia,
Erupcji dobrego humoru,
Przecierania nieoczywistych szlaków, które prowadzą na szczyty nieograniczonych możliwości,
Radosnego odkrywania świata!
W listopadzie i grudniu nasza szkoła promując czytelnictwo zorganizowała kiermasze książek z #KsięgarniaTuliszków w ramach ogólnopolskiego konkursu czytelniczego " Zaczytaj się... z Księgarnia Tuliszków. Czytelniczy Co_Dziennik".
Szeroka oferta oraz bogaty wybór książek znalazł swoich odbiorców. Każdy uczeń jak i rodzic mógł znaleźć coś dla siebie.
Partner #KsięgarniaTuliszków
W świątecznym tygodniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Tygodniu Co_dziennego Czytania w ramach udziału w czytelniczym konkursie ogólnopolskim "Zaczytaj się... z Ksiegarnią Tuliszków". Czytelniczy Co_Dziennik". Podczas wspólnych spotkań uczniowie chętnie korzystali z propozycji oferowanych przez księgarnię m.in. "Księga magicznych słów " czy " Antykwariat dobrych życzeń ". Wszystkie zaproponowane pozycje w bardzo łatwy i przyjazny sposób przybliżały dzieciom ważne wartości w życiu każdego człowieka.
Zaledwie parę dni temu, bo 19 grudnia minęła 180 rocznica publikacji "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Po raz pierwszy świąteczną powieść czytelnicy dostali do rąk 19 grudnia 1843 roku.
„Opowieść Wigilijna” to lektura, której nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Piękna, ponadczasowa historia, pełna uniwersalnych i niezmiennych wartości. Przypominająca nam wszystkim, że nic nie jest nam w stanie zastąpić drugiego człowieka, a rzeczy materialne są przelotne i nietrwałe.
W tym roku jej teatralnego wystawienia podjęli się uczniowie klasy VIII w ramach szkolnej Wigilii.
Razem z aktorami przenieśliśmy się do XIX-wiecznej Anglii, prowadzeni przez niesamowite duchy świąt bożonarodzeniowych. Towarzyszyliśmy głównemu bohaterowi w jego wędrówce, aż do poranka Bożego Narodzenia, kiedy to obudził się całkiem odmieniony i szczęśliwy.
Spektakl pozostanie na długo w naszej pamięci!
Początki sięgają średniowiecznego Lacjum. To tam św. Franciszek, po uzyskaniu zgody papieża, zorganizował mszę, na której pojawił się żłóbek, wół i osioł.Pierwsze jasełka św. Franciszka odbyły się prawie osiem wieków temu. 20 grudnia mogliśmy zobaczyć Jasełka w wykonaniu najstarszej grupy przedszkolnej Zuchy. Ta piękna tradycja przybliżyła Rodzicom oraz zaproszonym gościom tajemnicę Narodzenia Pańskiego.