Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
Była to wspaniała okazja, aby dowiedzieć się więcej o naszej wiosce oraz działalności Teatru Obrzędu Ludowego " Zaboracy", którego pani Danka jest koordynatorką. Uczniowie mogli zobaczyć w kronikach zdjęcia, na których ich rodzice czy dziadkowie współtworzyli ten zespół.
Wiôldżé Bóg zapłac, że Më mòglë òbaczëc historiã tegò karna. Rôczimë wszëtczégò bëlnégò w dzejanim.
Wydarzenie odbędzie się 28.09.2022r. o godz.16.30 w sali nr 17. Uroczystość rozpoczną uczniowie klasy VIII balladą "Lilije". Liczymy na Państwa obecność!
Uczniowie, którzy zdobyli medale :
Rocznik 2015 chłopcy - III miejsce Kacper Rafiński
Rocznik 2013 chłopcy - I miejsce Tobiasz Kubiszewski
Rocznik 2012 chłopcy - I miejsce Igor Rafiński
Rocznik 2011 chłopcy - III miejsce Wiktor Zarębski
Rocznik 2008 dziewczęta - I miejsce Amelia Kutz
Rocznik 2008 chłopcy - III miejsce Mateusz Pestka
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom! 🏆🥇👏
Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i nauce dzieci. Tego dnia, dzieci z grupy „Tropiciele” zaprosiły do wspólnej zabawy grupę „Zuchów”. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem BUM BUM RUREK, brały udział w zabawach muzycznych i naśladowczych. Miały również czas na zabawę swobodną i inwencję twórczą. Radość i uśmiech na twarzach świadczyły o wspaniałej zabawie :)
Realizując tematy dotyczące jesiennych prac polowych udali się do gospodarstwa rolnego państwa Ewy i Janusza Kuleszów. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali nowoczesne maszyny rolnicze i sprzęt oraz chlewnię dla krów. Zobaczyli jak technologia zastosowywana jest przez rolników. Porównali pracę w gospodarstwie kiedyś i dziś. Na koniec mogli spróbować dawnego sposobu kopania ziemniaków.
Doszli również do wniosku jak niezwykle ważna jest praca rolników i że należy im się uznanie, gdyż dzięki temu możemy cieszyć się pożywieniem.
Uczniowie zostali ugoszczeni i poczęstowani ulubionymi smakołykami.
Z radością i wdzięcznością wracali do szkoły.
Bardzo dziękujemy za otwartość i zaproszenie oraz współtworzenie lekcji.
Uczniowie poznawali kaszubskie nazwy grzybów w lesie, czyli w miejscu gdzie rosną. Niestety poszukiwania grzybów zakończyły się znalezieniem 2 pòtrusów (trujakow). Mimo to bystre oczy czwartoklasistów wypatrzyły inne ciekawostki: ślady zwierząt na polu, jamy lisów czy ciekawe rośliny.
Wcześniej odbyła się Msza Święta w Brusach oraz przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych wraz z delegacjami ze szkół złożyli hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej.
Uczniowie w montażu słowno muzycznym powspominali czas przeżyty w szkole oraz wyrazili wdzięczność za to, co otrzymali.
Miłą niespodzianką okazał się filmik przygotowany przez kl. 7, który przeniósł wszystkich do minionych lat.
Uczniowie otrzymali dyplomy absolwenta, nagrody i gratulacje. Wśród podziękowań nie zabrakło też wdzięczności rodzicom za ich zaangażowanie, współpracę i troskę o swoje dzieci.
P. dyrektor życzyła uczniom mądrych i trafnych wyborów, które nie zawsze wiodą przez drogę łatwą, ale stawiają wymagania.
Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz bal absolwenta, który rozpoczął się od wspólnego tańca Belgijki.
Uczniowie bardzo dobrze się bawili i ten wieczór na pewno długo zapadnie w ich pamięci.
Pierwszym przystankiem była siłownia Power Fit (https://www.facebook.com/powerfitbrusy), gdzie wykonaliśmy solidny trening obwodowy pod okiem trenera. Dziękujemy, to był niezły wycisk!
Po doładowaniu baterii, tzn. lody , udaliśmy się na dzień otwarty w Zakładzie Gospodarki Komunalnej. Dowiedzieliśmy się czym jest PSZOK, jak funkcjonuje, co możemy tam przywozić.
Ostatnim punktem był orlik, gdzie pograliśmy w piłkę nożną, koszykówkę i urządziliśmy minipiknik.
To był naprawdę aktywny, ciekawy dzień! Wszystkim, którzy w tym dniu nas ugościli, przekazali wiedzę serdecznie dziękujemy i oby do zobaczenia.
Siostra opowiadała o rozwijającym się młodym Kościele katolickim w tym kraju, pokazywała zdjęcia i filmiki, na których były tamtejsze dzieci, fragmenty Mszy Świętej z bogactwem zwyczajów liturgicznych tej kultury. Opowiadała też o potrzebach tamtejszych dzieci i rodzin.
Wszystkie grupy z zainteresowaniem wsłuchiwały się w arcyciekawe opowieści, a zadawanym przez dzieci pytaniom nie było końca.
Wiedza otrzymana od Siostry Danieli wzbogaciła nasze głowy i mamy nadzieję, że również otworzyła serca na potrzeby innych.
Warto doceniać to, co mamy i dzielić się z tymi, którzy mają mniej.
Podróż odbywała się środkami komunikacji publicznej. Dla niektórych podróż pociągiem była nowym doświadczeniem. Mimo niesprzyjającej prognozy pogody nie było tak źle i udało się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty programu:
1. Muzeum Niewidzialny Gdańsk, w którym wszyscy poznawali to miasto bez użycia wzroku, lecz za pomocą innych zmysłów. Uczestnicy uświadomili sobie jakie bariery mają do pokonania niewidomi i dowiedzieli się jak można im pomóc.
2. Stare Miasto: pomnik Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz, Żuraw, Motława - dodatkową atrakcją było otwarcie kładki widokowej na rzece, Bazylika Mariacka, pomnik Świętopełka.
3. JumpCity - park trampolin.
4. Mc Donald.
To był ostatni wspólny wyjazd kl. 8 jako uczniów tej szkoły. Teraz czeka ich zakończenie i od tego czasu staną się absolwentami szkoły.
Sam szef restauracji oprowadził uczniów i opowiedział czego można nauczyć się dzięki praktykom i pracy w restauracji.
Dziękujemy restauracji "Młyn" za zaproszenie.