Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
Polskie święto obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości. Ten dzień przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.
9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu całej społeczności szkolnej oraz recytacjami wierszy przez uczniów klasy IV i VII.
Akademia została przygotowana przez klasę VI pod kierunkiem Pani Aliny Spierewki i Pani Natalii Dulek.
W dniu 8 listopada 2021r. w Kosobudach odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży Dziewcząt i Chłopców w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kinga Kiedrowska, Wiktoria Kiedrowska, Filip Dulski, Kajetan Kiedrowski. Mecze drużynowe zostały rozegrane systemem każdy z każdym. Kinga i Wiktoria Kiedrowskie zajęły 1 miejsce kwalifikując się do udziału w etapie powiatowym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
4 i 5 listopada uczniowie kl. 4-8 uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej z budżetu państwa z programu rządowego Poznaj Polskę. Szlak wiódł do miejscowości związanymi z kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz z objawieniami Maryi i historią Polski.
Pierwszym miejscem był klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Rywałdzie Królewskim. Tam przez niecałe 3 tygodnie władze komunistyczne więziły Prymasa Wyszyńskiego. Tam też w jego sercu zrodziła się idea złożenia aktu oddania się w niewolę miłości Matki Bożej, którą zrealizował w drugim miejscu uwięzienia w Stoczku Klasztornym. Drugim miejscem na naszej trasie było Pole Grunwaldzkie. Tam przewodnicy w ciekawy sposób przedstawili historię zakonu krzyżackiego oraz bitwy wojsk polsko-litewskich z krzyżakami pod Grunwaldem.
Stamtąd trasa wiodła do Gietrzwałdu - jedynego miejsca objawień w Polsce uznanych przez Watykan.
Miejscem w którym wszyscy przenocowali był do pielgrzyma w Świętej Lipce. Tam następnego dnia wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej, po której odbyła się prezentacja organowa oraz uczniowie poznali historię sanktuarium. Po opuszczeniu Świętej Lipki droga wiodła do Stoczku Klasztornego. Tam ksiądz przybliżył nam historię sanktuarium, obrazu Matki Bożej oraz pobytu Prymasa Tysiąclecia. Wszyscy dowiedzieli się m.in. że niemal 100 osób strzegło kardynała. Wszędzie zamontowane były podsłuchy, a władza sprowadziła z więzienia siostrę zakonną i księdza, których zmusiła do tego by donosili na kardynała.
Dodatkową atrakcją wycieczki był pobyt w Aqua Centrum w Kościerzynie.
Ten wyjazd na pewno wzbogacił uczniów w nową wiedzę historyczną oraz przyczynił się do lepszej integracji społeczności szkolnej.
Opiekunami podczas wycieczki byli p. Halina Urbańska, p. Anna Pestka, p. Natalia Dulek i p. Bartosz Żychliński.
Cała grupa przebrana za ulubione postacie z bajek świętowała ten wspaniały dzień. Tego dnia, również wybrali się na odwiedziny do TROPICIELI gdzie odbyły się wspólne zabawy.
I Szkolny Turniej Szachowy za nami. Turniej został zorganizowany pod opieką pani Agnieszki Żywickiej. Rozgrywki były bardzo emocjonujące, a wyniki przedstawiają się następująco:
w kategorii klas I-IV:
I miejsce – Igor Rafiński
II miejsce – Aleksander Kulesza
III miejsce – Jan Kłopotek
w kategorii klas V-VIII:
I miejsce – Miłosz Grabski
II miejsce – Nikodem Neumann
III miejsce – Kajetan Kiedrowski
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nagrodzonym! Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy! ♛♜
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy
#SzkołaPamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii danego miejsca, regionu, społeczności. W ubiegły piątek cała szkoła wzięła udział w akcji – odwiedziliśmy cmentarz parafialny w Brusach oraz cmentarz poległych i pomordowanych bruszan.
29 października dwie grupy przedszkolne: Zuchy i Tropiciele udały się z wizytą do straży pożarnej w Brusach. Dzieci miały okazję zobaczyć wóz strażacki, poznać jego wyposażenie i dowiedzieć się na czym polega praca strażaka
Dzięki uzbieranej kwocie nie tylko on będzie miał zapewnione kolejny rok nauki i wyżywienia, ale również inne dzieci, gdyż uzbierana kwota jest wyższa.
Ta akcja pokazuje, że uczniowie naszej szkoły i oddziałów przedszkolnych oraz ich rodzice są wrażliwi na potrzeby innych i mają dużo empatii.
Dziękujemy wolontariuszom z kl. IV-VIII za wzorowe przeprowadzenie zbiórki, a wszystkim ofiarodawcom za ich hojność.
W tym dniu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W niezwykle podniosłej atmosferze w obecności pocztu sztandarowego pierwszacy złożyli ślubowanie. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów, jak i społeczności szkolnej.
KOCHANI!
Rozpoczął się Tydzień Misyjny. A nasza szkoła otrzymała list od dziecka adopcyjnego z Madagaskaru - Bresile'a, który prosi o dalszą pomoc. W najbliższym tygodniu w czasie długiej przerwy wolontariusze naszej szkoły będą chodzić ze skarbonką i zbierać pieniążki na kształcenie i utrzymanie Bresile'a.
Mamy nadzieję, że jak co roku PIĘKNIE włączycie się w tę akcję.
W kategorii klas 1-3 Szkołę reprezentowały uczennice:
Anna Formella z klasy 1,
Oliwia Szyszka z klasy 3,
Marcelina Teca z klasy 3, która otrzymała wyróżnienie.
W kategorii klas 7-8 Szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Marta Andrearczyk z klasy 7, która wyrecytowała II miejsce,
Amelia Pestka z klasy 8,
Dominik Hebel z klasy 8, który otrzymał wyróżnienie.
Uczniów do konkursu przygotowały Panie: Katarzyna Olszewska, Anna Pestka, Katarzyna Cysewska i Ewelina Krasinkiewicz.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W sobotę 16 października przypadła 80 rocznica śmierci bł. ks. Józefa Jankowskiego. Z tej okazji oraz z okazji XVIII rocznicy nadania jego imienia naszej szkole w poniedziałek 18 października przeżywaliśmy Święto Szkoły. Dzień miał 2 odsłony, gdyż zbiegł się również z dniem przesłuchania do ogólnopolskiego konkursu "DO HYMNU".
Rano uczniowie szkoły odbyli rozśpiewkę, po czym udali się do kaplicy bł. ks. Józefa, by pomodlić się do niego oraz złożyć kwiaty i zapalić znicz. Po tej części wrócili do świetlicy wiejskiej, w której zjedli zdrowe śniadanie przygotowane przez ich rodziców. O godz. 11.00 cała społeczność szkoły oraz zaprzyjaźnieni z nią mieszkańcy i goście uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. prałata Zdzisława Wirwickiego i ks. Rafała Grota w kościele w Męcikale. Po Mszy wszyscy ponownie udali się do świetlicy wiejskiej, w której odbyło się przesłuchanie DO HYMNU. Jurorami byli p. prof. Roman Grucza i p. prof. Aleksandra Grucza - Gogalska. Następnie odbyła się akademia poświęcona postaci Patrona szkoły przygotowana przez polonistki p. Katarzynę Olszewską i p. Natalię Dulek wraz z kl. VIII oraz chórkiem szkolnym. Na koniec uczniowie otrzymali słodki upominek, a goście zostali zaproszeni do wspólnego stołu na poczęstunek. To był dzień obfitujący w wiele przeżyć i emocji i na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników.