Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
We wtorek 26 listopada w świetlicy wiejskiej w Czyczkowach odbył się I GMINNY PRZEGLĄD TEATRÓW I INSCENIZACJI KASZUBSKICH „O złotą szyszkę”. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czyczkowy "Zaboracy" oraz Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań małymi formami scenicznymi, kształtowanie umiejętności gry aktorskiej na scenie, uwrażliwianie na piękno języka kaszubskiego, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie oraz promowanie inscenizacji i sztuk kaszubskich. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem - zgłosiło się do niego 7 grup ze szkół naszej gminy. Jury w składzie p. Felicja Baska - Borzyszkowska, p. Danuta Miszczyk i p. Wojciech Myszk oceniło występy młodych aktorów. Wszystkie grupy zaprezentowały bardzo bogaty repertuar - począwszy od krótkich scenek kabaretowych, aż po inscenizacje na podstawie literatury kaszubskiej. Komisja przyznała następujące miejsca:
I miejsce - Szkoła Podstawowa im. Stanisłąwa Sikorskiego w Wielkich Chełmach, "Tradycje maszoperii na Kaszubach"
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Zalesiu, "Przezérk mòdë"
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Czapiewicach, "Diôbelsczé zelëskò"
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, "Ò trzech bracynach"
Wyróżnienia:
Szkoła Podstawowa im. TOW "Gryf Pomorski" w Lubni, "Ana i Hana"Szkoła Podstawowa im. Ks. Kan. Bolesława Śledzia w Kosobudach, "Nenka Roda"Szkoła Podstawowa im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie, "Farwë żëcégò".
Przyznano również nagrody indywidualne za najlepszy strój dla Marceliny Tecy z Czyczków oraz za najlepszą grę aktorską dla Franciszka Czapiewskiego i Dawida Leszczyńskiego z Czapiewic oraz dla Hingi Hapke z Leśna. Nagrody wręczali p. burmistrz Krzysztof Gierszewski, prezes ZKP Brusy p. Stanisław Kobus oraz p. dyrektor Krystyna Teca. Przegląd był zorganizowany w ramach konkursu grantowego organizowanego przez Gminę Brusy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przeglądu.
Kolejny kaszubski sukces uczennic z naszej Szkoły :) tym razem w konkursie POETYCKIE PODRÓŻE PO KASZUBACH, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Męcikale :) W kategorii wiersz recytowany w klasach 1-3 Magdalena Drobińska z klasy II wyrecytowała 2gie miejsce oraz nagrodę specjalną od nadleśnictwa,a Otylia Szultka z klasy III zajęła 3cie miejsce :) W kategorii klas IV-VI naszą Szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy V: Lena Wardyn i Natalia Pałubicka, które otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne upominki za udział :) Atrakcją konkursu był tort oraz muzyczny występ Tomasza Fopke :) Uczennice do konkursu przygotowały Panie Katarzyna Lewinska i Ewelina Krasinkiewicz :) Dziewczynom GRATULUJEMY i życzymy dalszych regionalnych sukcesów :) 👏🥈🥉👏
W ubiegłym tygodniu uczniowie z klas starszych uczestniczyli w niecodziennych i atrakcyjnych zajęciach - „Chemiczne czary – mary, nie do wiary” 🧠👀🧲🧪🔍🤓😲😀Pokaz interesujących doświadczeń z dziedziny chemii, fizyki i przyrody przeprowadził pan Kamil Marzec z grupy „Atomowi Naukowcy”, który wszystkie doświadczenia omawiał i tłumaczył w bardzo przystępny dla uczniów sposób tak, aby mogli przyswoić jak najwięcej wiedzy. Przeprowadzone warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wszystkich uczestników 👀🧪🧠👀🧲🧪Dziękujemy!!! 🤓😲😀
Dzień 1
Pierwszy dzień zajęć podczas zielonej szkoły przebiegł pod hasłem epoki lodowcowej. Poznaliśmy strukturę gleby, zobaczyliśmy torfowiska oraz jezioro polodowcowe, przepływowe i rynnowe jakim jest Jezioro Schodno. Zajęcia odbywały się w terenie i trwały aż do zmierzchu, a podsumowanie odbyło się w sali zielonej szkoły.
Dzień 2
Pierwszy cykl zajęć za nami. Dotyczyły grzybów i porostów. W listopadzie nie ma grzybów w lesie? Nic bardziej mylnego. Są i jest ich sporo. Udowodnił to p. Mirosław, który zarażał nas pasją grzybami i podawał ich dobroczynne właściwości. Po drodze zaobserwowaliśmy też wiele porostów.
Na zielonej szkole robi się coraz ciekawiej. Po południu rozmawialiśmy na niezwykle interesujący temat: wilcza wataha - społeczność doskonała. Dowiedzieliśmy się, że na Kaszubach jest co najmniej kilka watah. Poznaliśmy tryb życia wilków oraz sposoby, jak zachować się w razie spotkania z nimi.Emocje były jeszcze większe, gdy poszliśmy szukać śladów tych zwierząt, które bywają w tych okolicach. I rzeczywiście znaleźliśmy je 👣Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem przy kiełbaskach, wspólnych śpiewach i skeczach.
Dzień 3
Dzisiejsze zajęcia "Jak czytać mapy i nie zgubić się w terenie" poprowadził p. Artur. Było ciekawie tym bardziej że szukaliśmy ukrytego skarbu korzystając z busoli. Najlepsi i najbardziej aktywni na koniec zostali nagrodzeni.
Popołudnie przyniosło nam wiele pozytywnych wrażeń. Podczas zajęć z re - aktywacji czyli pomysł na świąteczne ozdoby z odpadów przybyli do nas goście czyli p. dyrektor i nauczyciele. Była to dla nas duża niespodzianka.Natomiast po kolacji czekał na nas wieczór filmowy, podczas którego obejrzeliśmy wartościowy film familijny.
Dzień 4
Dziś ostatni dzień niezwykłego pobytu w zielonej szkole w Schodnie. Dzisiejsze tematy zajęć to: od ziarenka do bochenka, woda źródłem życia oraz drzewa ludziom. Zajęcia jak zwykle były niezwykle interesujące i ciekawe. Na koniec każdy z nas wykonał ekologiczne mydło.Jesteśmy niezwykle wdzieczni wszystkim prowadzącym zajęcia i organizatorom za organizaję oraz kuchni za przepyszne posiłki.Miło nam też było usłyszeć, że jesteśmy wyjątkowo grzeczną, zdyscyplinowaną i aktywną grupą. Zostaliśmy również zaproszeni na kolejne edycje.
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. Nasza szkoła obchodziła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 8go listopada.Z tej okazji dzieci z grup przedszkolnych pod czujnym okiem swoich Pań przygotowały i zaprezentowały przed całą społecznością naszej Szkoły montaż słowno-muzyczny pn "Maluchy dla Niepodległej". Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.Podczas występów na scenie pojawił się polski taniec narodowy- krakowiak, który wykonała para tańca narodowego z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach - uczniowie naszej szkoły Marcelina i Igor z klasy I, których instruktorem jest Pani Katarzyna Kamrowska. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota. Cała społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski.
Dzisiaj kontynuowaliśmy akcję "Szkoła pamięta". Odwiedziliśmy groby nauczycieli oraz osób zasłużonych dla naszego regionu. Byliśmy też na cmentarzu pomordowanych żołnierzy.Akcja ta miała na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią regionu. #SzkołaPamięta
W ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”, która ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności, uczniowie naszej szkoły odwiedzili kapliczkę bł. ks. J. Jankowskiego. Zapaliliśmy znicz i wspólnie odmówiliśmy modlitwę do naszego patrona.https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-pamieta#SzkołaPamięta
17 października uczniowie klasy I i II wybrali się do miejscowości Frank. Znajduje się tam ogród botaniczny, w którym gościliśmy dzięki uprzejmości pana doktora Piotra Madaneckiego wykładowcę Uniwersytetu Gdanskiego oraz dzięki zaproszeniu od uczniów z zaprzyjaźnionej klasy w SP nr 4 w Starogardzie Gdańskim. Z samego rana wyjechaliśmy do Franka pociągiem - była to dla nas niemała atrakcja. Następnie zwiedzaliśmy ogród. Wielką atrakcją okazała się zabawa w labiryncie, który jest wykonany z żywopłotu. Wreszcie nadszedł czas na prezentację naszego regionalnego-kaszubskiego języka. Koledzy i koleżanki za Starogardu słuchali i mamy wrażenie, że niewiele zrozumieli. I tu wkroczyła nasza pani Kasia, która wszystko skrupulatnie wytłumaczyła. Po prezentacjaci był czas na poczęstunek i wspólną zabawę. Wyjazd zorganizowała Pani Irena Daniels w ramach programu innowacji pedagogicznej "Poznajemy naszych rówieśników z Kociewia". Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w wyjazd i współpracę.
Dzisiejszy dzień był dla naszej społeczności bardzo ważny. Obchodziliśmy XVI rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Czyczkowach imienia błogosławionego ks. Józefa Jankowskiego. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. naszego Patrona w Męcikale, którą odprawił ks. prałat Zdzisław Wirwicki razem z ks. Andrzejem Węsierskim. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Ania Pestka. Po Mszy Świętej obejrzeliśmy program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VII i sekcji muzycznej pod opieką Pani Katarzyny Lewinskiej. Dziękujemy bardzo Pani Krystynie Stoltmann za przygotowanie tak pięknego i bogatego programu, dzięki któremu mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z życia naszego Patrona.
Następnie złożyliśmy kwiaty i znicze przy kapliczce bł. ks. J. Jankowskiego w Czyczkowach.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: ks. prałatowi Zdzisławowi Wirwickiemu, ks. Andrzejowi Węsierskiemu, Panu Krzysztofowi Gierszewskiemu – zastępcy Burmistrza Brus, Państwu Lidii i Stanisławowi Weltrowskim, Państwu Gabrieli i Alojzemu Jankowskim, Pani Sołtys Bernadecie Niebrzydowskiej, Pani Alicji Rekowskiej – wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Czyczkowy „Zaboracy”, Panu Stanisławowi Teca – prezesowi drużyny „Perła” Czyczkowy oraz strażakom.
„Oto dłoń moja, ku Tobie w podzięce i uśmiech, i serce… myśl najlepsza uczuciem płynąca, promień słońca… i wdzięczność, której inaczej wyrazić nie umiem… dziękuję…”Dzisiaj w Wiejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Cała społeczność szkolna spotkała się, aby wspólnie podziękować wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia. Oprawą uroczystości zajęła się Pani Agnieszka Żywicka.
W piątek 11 października odbyło się Pasowanie na Pierwszoklasistów👩🏼🎓👨🏼🎓uroczystość ta jest wielkim wydarzeniem dla naszych najmłodszych kolegów i koleżanek. Starsi uczniowie przyjęli do braci uczniowskiej wszystkie pierwszaki, jednak najpierw musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami, jakie udało się im już uzyskać, przechodząc test przygotowany przez nasze szkolne wróżki 🙂🙂🙂Egzamin zdali wzorowo, dlatego też po przysiędze, którą złożyli, Pani Dyrektor Krystyna Teca pasowała każdego wielkim ołówkiem. Na zakończenie uczniowie otrzymali miłe słowa, upominki oraz dyplomy. To był wyjątkowy dzień ☺️☺️☺️Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików z tego wydarzenia!!!
Dziś kolejny dzień Tygodnia Patrona, który przeżywamy pod hasłem: odwiedzamy się. W ramach odwiedzin starsze klasy zaprosiły ks. dra Wiesława Szucę - dyrektora Collegium Marianum w Pelplinie, który poprowadził dyskusję na temat wartości nauki w naszym życiu. Ks. Wiesław opowiedział uczniom o swojej edukacji oraz odpowiedział na nurtujące ich pytania, m.in. o to jak się skutecznie uczyć, jak rozpoznać, co mamy w życiu robić. Po dyskusji nastąpiło podsumowanie konkursu wiedzy o Patronie szkoły - bł. ks. Józefie Jankowskim. P. dyr. i ks. dr wręczyli najlepszym nagrody i dyplomy.Następnie ks. Wiesław odwiedził pozostałe grupy naszej szkoły.To był wspaniały dzień odwiedzin.
Dzień pod hasłem AKTYWNY zwieńczyliśmy rajdem rowerowym, w którym wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również chętni rodzice. Najmłodszymi uczestnikami były przedszkolaki. Odważnych nie odstraszyły nawet wiszące nad nimi groźne chmury. Uczestnicy pokonali dwie trasy - krótką - wokół Czyczków i dłuższą do Brus i nowym asfaltem przez Żabno do Czyczków. GRATULUJEMY wszystkim zaangażowanym, którzy podjęli to zaproszenie.
"Jak dobrze spędzać czas wolny" to tegoroczne hasło naszego Tygodnia Patrona Szkoły. Ksiądz Józef bardzo lubił sport, szczególnie jazdę na rowerze dlatego właśnie dziś nasz dzień był AKTYWNY. Pani Dyrektor Krystyna Teca wraz z Panem Bartoszem Żychlinskim zorganizowali Bieg Jankowskiego. Dzieci podzielone zostały na poszczególne kategorie.
1. Przedszkolaki
2. KL I-II
3. KL. III-IV
4. KL. V-VI
5. KL. VII- VIII
To był wspaniały bieg, tradycja biegu Jankowskiego cieszy się wśród dzieci ogromną popularnością, towarzyszą temu wielkie emocje, radość i chęć wygranej.Wszystkim uczniom gratulujemy ukończenia biegu🏆🏆🏆
A po południu ZAPRASZAMY na rajd rowerowy🚴♂️🚴♂️🚴♀️🚴♀️🚴♀️ .
W dniu dzisiejszym chłopcy z 8 klasy wzięli udział w Grze Miejskiej „Misja Brusmena”. Podczas gry musieli poruszać się do wyznaczonych miejsc w Brusach, a także rozwiązywać różnego typu zadania dotyczące segregacji odpadów. Taki rodzaj aktywności bardzo się spodobał naszym uczniom. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Paulina Bruska.
🍁🍁🍂🍂JESIEŃ 🍂🍂🍁🍁 to wspaniała pora roku, nasycona barwami oraz dojrzałymi sadami :) Dzieci z klasy I w ramach zajęć wykonywały różne zadania związane z jesienią. 🍄🌰Wyrażały ekspresję plastyczno-techniczną podczas modelowania liści z masy solnej, wykonywały jesienny bukiet 🍁🍁🍂🍂🍃, a kwintesencją tygodnia była przygotowana sałatka 🍇🍎🍏🍐🍒 owocowa:) Podczas tworzenia sałatki dzieci uczyły się zasad savoir-vivre, jak przygotować posiłek, jak należy przygotować stół, aby było smacznie i elegancko :) Najmilszą częścią był wspólny zdrowy posiłek, który dzieci same z ogromnym zaangażowaniem przygotowały.🍈🍇🍒🍐🍏🥝 Po sałatce każdy otrzymał słodki deser przygotowany przez pierwszaków dla Pani Kasi 🍬🍬🍬To był wspaniały jesienny tydzień w naszej klasie 😊😊😊
Uczniowie klasy 2 w ramach tematu o zdrowym odżywianiu za pomocą zmysłów dotyku, węchu i smaku rozpoznawali owoce i warzywa 🍏🍐🍋🥕🍎😁🙂
Dzisiejszego dnia uczniowie z klas I-III wraz z wychowawczyniami, wyruszyli na wycieczkę do wyłuszczarni nasion w Klosnowie. Najpierw ciekawą pogadankę o lesie przeprowadził inżynier nadzoru Nadleśnictwa Rytel, p. Tomasz Orzłowski. Potem wyruszyliśmy na zwiedzanie. Dowiedzieliśmy się, że zanim z zebranych szyszek wyrośnie las, trzeba czasu i wielu starań służb leśnych. W wyłuszczarni mogliśmy zobaczyć, jak kiedyś i jak dzisiaj pozyskuje się nasiona zamknięte w szyszkach. Okazało się, że zalesianie nie jest sprawą prostą. Wcześniej należy uzyskać nasiona z pobliskich drzew, posortować i poddać ocenie. Najlepsze nasiona wracają na tereny, gdzie zostały pozyskane i powstaje z nich nowy las.Po wyłuszczarni oprowadzały i o całym procesie opowiadały nam p. Ewelina i p. Bogusia. Dziękujemy :)