Sobota 20.04.2024

Pedagog szkolny

Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.

APEL TWOJEGO DZIECKA

10 sygnałów ostrzegawczych

• 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (numer bezpłatny)
  • 800 100 100 Helpline.org.pl (numer bezpłatny)
  • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (numer bezpłatny)

ROK SZKOLNY 2023/2024

ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY

Drogi Uczniu,

Szanowny Rodzicu,

bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.

WEBQUEST

Tydzień Kultury Europejskiej

Prezentacja multimedialna na temat państw Europy

Nadanie imienia

Nadanie Szkole Podstawowej w Czyczkowach imienia Bł. ks. Józefa Jankowskiego

Najważniejszym wydarzeniem dla społeczności wsi Czyczkowy i Żabna było nadanie imienia bł. ks. Józefa Jankowskiego Szkole Podstawowej w Czyczkowach. Uroczystość ta odbyła się 22.10.2003 r. Wydarzenie to było ukoronowaniem starań zaangażowanych w sprawę mieszkańców trwających od 1999 roku, kiedy to papież wyniósł na ołtarze 108 męczenników za wiarę i miłość, wśród nich pochodzącego z naszej miejscowości ks. Józefa Jankowskiego.

Podczas pielgrzymki parafian na tę uroczystość zrodził się pomysł, aby błogosławionego ks. Józefa Jankowskiego uczynić patronem szkoły. W roku 2000 powstał Komitet Nadania Imienia pod przewodnictwem Stanisława Tecy. Odbyło się szereg spotkań z Burmistrzem

Brus Jerzym Fijasem oraz ks. prałatem Zdzisławem Wirwickim. Przeprowadzono zbiórkę pieniędzy wśród mieszkańców sołectwa Czyczkowy i Żabna, za które ufundowano sztandar z wizerunkiem naszego patrona. Członkowie Rady Pedagogicznej podjęli działania zmierzające do przybliżenia dzieciom tej pięknej postaci. Zorganizowaliśmy wycieczkę do Ołtarzewa, miejsca gdzie żył i pracował błogosławiony. Zorganizowaliśmy Gminny Konkurs Wiedzy o Błogosławionym ks. Józefie Jankowskim. Finałem tego przedsięwzięcia było wystosowanie pisma do Rady Miejskiej w Brusach o podjęcie stosownej uchwały. Podczas sesji w dniu 15.09.2003 r. radni jednogłośnie przychylili się do uchwały.

Pamiętny dla szkoły i wiejskiej społeczności akt nadania imienia rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Brusach, podczas której został poświęcony szkolny sztandar.

Dalszy ciąg uroczystości odbywał się w Wiejskim Domu Kultury w Czyczkowach. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło włodarzy naszej gminy i powiatu oraz księży i zakonników, a wśród nich postulatora procesu beatyfikacyjnego błogosławionego księdza Józefa Jankowskiego, równocześnie autora książki pt; „Męczennik za wiarę i miłość” księdza  dr Henryka Kietlińskiego, który specjalnie na naszą uroczystość przybył z Warszawy. Uroczystość uświetniły występy dzieci naszej szkoły, które przygotowały montaż słowno-muzyczny. Składały się na niego elementy biografii ks. Józefa oraz akcenty podkreślające Jego związek z rodzinną wsią i późniejsze męczeństwo w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po uczniowskiej inscenizacji nastąpił przemarsz do budynku szkoły i poświęcenie pamiątkowej tablicy wmurowanej w jedną ze ścian na szkolnym korytarzu z inskrypcją (Świadek największej miłości).

Ks. Henryk Kietliński głęboko namawiał Czyczkowian do naśladowania tego wielkiego syna Zaborskiej Ziemi.

To prestiżowe nadanie jest dla całej społeczności szkolnej nowym wyzwaniem. Tym większym, że popycha nas do większych starań, aby nie zawieść naszego tak wspaniałego patrona. Jesteśmy w pełni szczęśliwi, że udało się dokończyć to wzruszające i poruszające do głębi nasze serca przedsięwzięcie.

• Szkoła Podstawowa im. bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach
          Czyczkowy, ul. Główna 46