Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
21 lutego jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i z tej właśnie okazji na lekcji języka kaszubskiego w klasie 4 mogliśmy świętować...śpiewająco 😁 Pani Marta Czarnowska przybyła do naszej szkoły w stroju kaszubskim i przygrywała na skrzypcach a uczniowie pięknie śpiewali piosenki w Rodny Mòwie.
Dzieci zwiedzając zabytkowe miasto dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy związanych z historią i kulturą Kaszub. Nasza podróż rozpoczęła się od kościoła Świętego Mikołaja, nad którym pieczę sprawują Ojcowie Dominikanie. Proboszczem w tej parafii był niegdyś Ks. Magnus Bruski pochodzący z Brus.Kosciół ten jako jeden z nielicznych ocalał od zniszczeń w czasie II wojny światowej. Kolejnym etapem wycieczki było Główne Miasto Gdańsk z fontanną Neptuna oraz Kościołem Mariackim. Dużą atrakcją wycieczki były zajęcia interaktywne w Ośrodku Kultury Morskiej, gdzie dzieci miały możliwość wcielić się w role osób pracujących na morzu. Westerplatte oraz Katedra Oliwska były ostatnim punktem naszego wyjazdu. Morskie fale pięknego Morza Bałtyckiego pożegnały nas przed odjazdem do domu. To był dzień pełen wrażeń i atrakcji, ale przede wszystkim nowej wiedzy o naszym regionie.
Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” i Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego zapraszają na premierę spektaklu pt. „Powrót Balbiny” prezentowanego z okazji 45 – lecia Teatru. Przedstawienie poprzedzi Gala Jubileuszowa. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 25 lutego br. o godzinie 16:00 w centrum kultury. Zapraszamy!
Przedszkolaki wysłuchały historyjki, zbudowały maszynę do nakręcania bączków oraz przetestowały ją 😉 🤖
Interesujące są badania jądra dżemowego i lukrosfery w obszarach polarnych. Zdarzają się też kryształy kandyzytu skórkowego. Bądźcie łakomi wiedzy i podzielcie się efektami! Pochwalcie się swoimi pączkami w komentarzach…. 🍩🍩🍩🍩🍩 Smacznego życzę 🍩🍩🍩🍩🍩🍩 ⛲️
Źródło: Zapisz obrazek jako ahgsfds
Pierwszy przelot rozpocznie się na zachodnim niebie punktualnie o 17:24. Satelity Starlink przelecą z zachodu na wschód przez środek nieboskłonu. Widoczny przelot potrwa około 5 minut. W tym czasie będzie można zobaczyć 22 satelity telekomunikacyjne lecące bardzo blisko siebie. Podobnie jak w poniedziałek będą one tworzyć szyk kosmicznego pociągu.
Drugi przelot będzie zdecydowanie krótszy, ale to nie znaczy, że nie będzie widoczny. Starlinki pojawią się również na zachodnim niebie i tylko w tej części nieboskłonu będą widoczne. Maksymalna wysokość jaką osiągną ponad horyzontem wyniesie około 30 stopni. Przelot potrwa do 2 minut. Im dalej na zachód Europy tym przelot ten będzie wyższy i dłuższy.
Fot. nocneniebo.pl
Wręczono nagrody, w konkursie, który odbył sią w naszej placówce: „Ubierz drzwi na święta”. 🎄🎄🎄
W kategorii klas I – III nagrody otrzymali:
🥇🏆I miejsce – klasa I, z wychowawczynią Panią Agnieszką Żywicką
🥈🏆 II miejsce - klasa III z wychowawczynią Panią Anną Rudnik
🥉🏆III miejsce – klasa II z wychowawczynią Panią Ireną Daniels
W kategorii klas IV – VIII nagrody otrzymali:
🥇🏆I miejsce – klasa IV z wychowawczynią Panią Haliną Urbańską
🥈🏆II miejsce - klasa V z wychowawczynią Panią Anną Pestka
🥉🏆III miejsce – klasa VI z wychowawczynią Panią Anna Błaszkowską
Uczniowie wysłuchali również pogadanki na temat bezpieczeństwa w czasie ferii ❄️☃️⛷🏂🛷⛸ aby mogli swój zimowy wypoczynek celebrować w bezpiecznych miejscach dla ich życia i zdrowia. Życzymy wszystkim naszym uczniom oraz ich rodzinom, a także wszystkim pracownikom naszej szkoły bezpiecznych i udanych ferii. Do zobaczenia 12 lutego w szkole. Na 13 lutego szykujcie stroje na bal przebierańców 🎉🎉🎉, na zakończenie karnawału 2024. 🤡🧙♀️🦹🧜♀️🐱🐰
Dnia 26.01.2024r. w szkole podstawowej w Swornychgaciach odbył się Powiatowy Turniej piłki halowej klas 4-6 o puchar dyrektora. Mecze zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”. Po bardzo zaciętej walce reprezentacja naszej szkoły zajęła 2 miejsce.🥈
Klasyfikacja turnieju:
I miejsce SP Swornegacie
II miejsce SP Czyczkowy
III miejsce ZSP Konarzyny
IV miejsce SP Wielkie Chełmy
V miejsce SP Sąpolno
Dziekujemy rodzicom za dowiezienie dzieci na turniej. Drużynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych 👏😀
Za nami kolejny etap ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, na którym wyłoniliśmy cztery drużyny reprezentujące miasto i gminę Brusy, miasto Chojnice, gminę Chojnice i gminę Konarzyny. Do rywalizacji przystąpiło aż dwadzieścia pięć szkół podstawowych z naszego regionu! Podczas konkursu uczestnicy zmagali się z pytaniami ze świata przyrody i wykazali się znakomitą wiedzą o Zaborskim Parku Krajobrazowym.
Poniżej prezentujemy wyniki: Miasto i Gmina Brusy: Iga Kossak Główczewska, Dominika Lemańczyk, Martyna Czarnowska ze Szkoły Podstawowej w Leśnie – 157 pkt Amelia Cysewska, Julia Miszewska, Antoni Brunka ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach – 147 pkt Wiktoria Drzewicka, Paulina Rolbiecka, Bartosz Bigos ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach – 142 pkt Paweł Lemańczyk, Blanka Orzłowska, Kinga Rekowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brusach – 139 pkt Jan Bembenek, Mikołaj Pałubicki, Helena Klonowska ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Chełmach – 137 pkt Szymon Warsiński, Nikola Stoltman, Jędrzej Janowicz ze Szkoły Podstawowej w Lubni – 136 pkt Wiktoria Breza, Hanna Gierszewska, Karolina Jażdżewska ze Szkoły Podstawowej w Czyczkowach – 123 pkt 🥳👏🏆🏆🏆 Oskar Szczepański, Kamil Kloskowski, Michał Lubiński ze Szkoły Podstawowej w Zalesiu – 115 pkt Radosław Sikora, Bartłomiej Westfal, Klaudia Janikowska ze Szkoły Podstawowej w Czapiewicach – 105 pkt
#ZaborskiParkKrajobrazowy
Wzrost przemocy i agresji wśród dzieci, a także młodzieży, zmusza nas do poszukiwania sposobów zapobiegania takim zjawiskom. Agresywne zachowania wśród uczniów często zostają przemilczane przez rówieśników. Uczniowie rzadko też szukają pomocy u nauczycieli i pedagogów, wstydząc się powiedzieć wprost, że ktoś używa wobec nich przemocy. Janusz Korczak mawiał: „Wszystkie problemy dotyczące młodzieży powinny być rozwiązywane tylko z jej uczestnictwem”.
#CentrumKulturyiBibliotekiimJanaKarnowskiegowBrusach #Blisko
20 stycznia uczniowie kl. IV-VIII uczęszczający na lekcje j. kaszubskiego pod opieką swoich nauczycieli: p. Katarzyny Lewinskiej, p. Anny Pestki, p. Pawła Finstera i p. Mikołaja Rydygiera udali się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszym punktem było Europejskie Centrum Solidarności, gdzie w przystępny dla dzieci i młodzieży sposób przekazano historię czasów PRL-u oraz upadku komunizmu w Polsce.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego i Głównego Miasta Gdańsk. Tam tajniki historii przekazał nam niezawodny i znany nam już przewodnik p. Jakub Szumilas. Pomimo deszczowej pogody udało się zrobić pamiątkowe zdjęcie przy Neptunie, zwanym przez Kaszubów Krësztofã.
Następne ważne miejsce na szlaku wycieczki stanowiło Westerplatte i historia jego obrony w pierwszych dniach II wojny światowej.
Zwiedzanie zakończyło się w katedrze oliwskiej, gdzie tak jak Remus z powieści Aleksandra Majkowskiego swoje kroki skierowaliśmy do grobu książąt pomorskich.
To była bardzo bogata w ogromną dawkę wiedzy wycieczka, sfinansowana ze środków przeznaczonych na rozwój języka kaszubskiego.
Poranek muzyczny był niecodzienną okazją, aby przy dźwiękach: m.in. kalimby, czy rury deszczu, przenieść się w świat lasu, letniej łąki, afrykańskich przestworzy. Podczas warsztatów rytmiczno – muzycznych mogliśmy poznać budowę, nazwę i usłyszeć brzmienie nieznanych nam dotąd instrumentów. Rysowaliśmy muzyczne obrazy w naszej wyobraźni. Niezwykle radosnym i ciekawym doświadczeniem była samodzielna gra na instrumentach. Największą atrakcją okazała się próba gry na afrykańskich bębnach Conga.
Już 26.01.2024, w naszej szkole będziemy obchodzić Dzień Australii. W związku z tym, kto przyniesie jakieś, rzeczy charakterystyczne, związane z Australią otrzyma ocenę bardzo dobrą za aktywność z geografii i przyrody.
Ponadto na terenie Naszej Szkoły ukryte zostanie 5 VOUCHERÓW: szukajcie drodzy Uczniowie:
VOUCHER podnoszący jednorazowo, ocenę z geografii o jeden stopień w górę, w roku szkolnym 2023/2024, w II semestrze. Jeden uczeń może wykorzystać, jeden voucher.
UWAGA:
Voucher nie dotyczy ocen śródrocznych i rocznych.