Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
W czwartek 4 stycznia br. odbył się XIII Gminny Konkurs Muzyczny „Hej kolęda... – jak to leciało?”, kierowany do uczniów szkół podstawowych naszej gminy. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia poprzez śpiewanie kolęd. Rywalizacja konkursowa odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz IV-VIII. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością polskich kolęd, a każda kolejna runda polegała na odśpiewaniu następnych zwrotek. Nie obyło się bez emocjonujących dogrywek, w których uczniowie rozpoznawali kolędy po „nutkach”.
Ostatecznie zwycięzcami w kategoriach klas I-III i IV-VIII zostały:
Wyniki tegorocznej edycji:
Kategoria klasy I-III
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach ❤️🎼🏆🥈
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Czapiewicach
Kategoria klasy IV-VIII
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Lubni
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach ❤️🎼🏆🥉
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Czapiewicach
Gratulujemy Uczniom Naszej szkoły i dziękujemy za przygotowanie do konkursu uczniów przez Pana Mariusza Zdolskiego.🎼🎼🎼🏆🏆🏆
Ziemia znów zamyka swój pełny obieg dookoła Słońca. Na Kiribati już od 6 godz. i 25 minut trwa Nowy Rok więc pomyślałam, że i u nas już najwyższy czas na noworoczne życzenia:
Odkrycia swojego miejsce na mapie życia,
Erupcji dobrego humoru,
Przecierania nieoczywistych szlaków, które prowadzą na szczyty nieograniczonych możliwości,
Radosnego odkrywania świata!
W listopadzie i grudniu nasza szkoła promując czytelnictwo zorganizowała kiermasze książek z #KsięgarniaTuliszków w ramach ogólnopolskiego konkursu czytelniczego " Zaczytaj się... z Księgarnia Tuliszków. Czytelniczy Co_Dziennik".
Szeroka oferta oraz bogaty wybór książek znalazł swoich odbiorców. Każdy uczeń jak i rodzic mógł znaleźć coś dla siebie.
Partner #KsięgarniaTuliszków
W świątecznym tygodniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Tygodniu Co_dziennego Czytania w ramach udziału w czytelniczym konkursie ogólnopolskim "Zaczytaj się... z Ksiegarnią Tuliszków". Czytelniczy Co_Dziennik". Podczas wspólnych spotkań uczniowie chętnie korzystali z propozycji oferowanych przez księgarnię m.in. "Księga magicznych słów " czy " Antykwariat dobrych życzeń ". Wszystkie zaproponowane pozycje w bardzo łatwy i przyjazny sposób przybliżały dzieciom ważne wartości w życiu każdego człowieka.
Zaledwie parę dni temu, bo 19 grudnia minęła 180 rocznica publikacji "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Po raz pierwszy świąteczną powieść czytelnicy dostali do rąk 19 grudnia 1843 roku.
„Opowieść Wigilijna” to lektura, której nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Piękna, ponadczasowa historia, pełna uniwersalnych i niezmiennych wartości. Przypominająca nam wszystkim, że nic nie jest nam w stanie zastąpić drugiego człowieka, a rzeczy materialne są przelotne i nietrwałe.
W tym roku jej teatralnego wystawienia podjęli się uczniowie klasy VIII w ramach szkolnej Wigilii.
Razem z aktorami przenieśliśmy się do XIX-wiecznej Anglii, prowadzeni przez niesamowite duchy świąt bożonarodzeniowych. Towarzyszyliśmy głównemu bohaterowi w jego wędrówce, aż do poranka Bożego Narodzenia, kiedy to obudził się całkiem odmieniony i szczęśliwy.
Spektakl pozostanie na długo w naszej pamięci!
Początki sięgają średniowiecznego Lacjum. To tam św. Franciszek, po uzyskaniu zgody papieża, zorganizował mszę, na której pojawił się żłóbek, wół i osioł.Pierwsze jasełka św. Franciszka odbyły się prawie osiem wieków temu. 20 grudnia mogliśmy zobaczyć Jasełka w wykonaniu najstarszej grupy przedszkolnej Zuchy. Ta piękna tradycja przybliżyła Rodzicom oraz zaproszonym gościom tajemnicę Narodzenia Pańskiego.
♚♞♝ W sobotę 16 grudnia odbył się XXII Regionalny Turniej Szachowy o Grand Prix Ziemi Chojnickiej w szachach błyskawicznych. Nasz uczeń Nikodem Neumann w kategorii do lat 14 zajął I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Uczniowie kl. 6 zakończyli tegoroczne tradycyjne kaszubskie kolędowanie wizytą w Urzędzie Miasto i Gmina Brusy. Pan Burmistrz na pytanie:"Chceta Wa miec Gwiôzdkã?" odpowiedział "Chcema".
Kolędników miło przyjęli wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego. Poszczególne postaci przekazały ważne wieści:
- koza zachwalała nasze piękne Kaszuby,
- bocian pytał kto chciałby dziecko,
- śmierć przestrzegała przed złymi nawykami i końcem świata,
- baba i dziad pokazywali prozę życia codziennego, której czasem towarzyszą kłótnie i nieporozumienia,
- kominiarz stał się mediatorem skłóconych,
- Gwiazdor zaś za znajomość modlitw nagradzał cukierkami.
Całą grupą kierował szandara (policjant), który na koniec złożył wszystkim najlepsze życzenia.
Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i przyczynienie się do podtrzymania tej pięknej tradycji kaszubskiej.
"Do ùzdrzeniô na drëdżi rok"
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji religii poprowadzonej przez ks. Patryka Ważyńskiego, wikariusza naszej parafii. Ks. Patryk poprowadził zajęcia dotyczące struktury Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce oraz historii naszej parafii. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji, a na koniec mieli okazję zadać pytania, na które uzyskali satysfakcjonujące odpowiedzi.
Na koniec przedstawiciel uczniów podziękował ks. Patrykowi za poświęcony czas i ciekawe spotkanie.
W dniu dzisiejszym po naszej wsi Czyczkowy kolędowali kolędnicy z szopką, którzy nieśli dobrą nowinę o zbliżających się narodzinach Jezusa.
Mieszkańcy z wielką życzliwością przyjmowali uczniów kl. 5.
Dziękujemy i składamy najlepsze życzenia bożonarodzeniowe.
17 grudnia odbyła się Wigilia Wiejska wsi Czyczkowy. Pani Sołtys Bernadeta Niebrzydowska powitała zaproszonych gości: Księdza Prałata Zdzisława Wirwickiego, księdza Patryka Ważyńskiego, Dyrektora Szkoły Podstawowej im.bł.ks.Józefa Jankowskiego w Czyczkowach Panią Krystynę Teca, członków Rady Sołeckiej, Rodziców oraz mieszkańców wsi Czyczkowy. Występ jasełkowy wykonały dzieci i młodzież z naszej szkoły. Po uroczystości na sali pojawił się Gwiazdor i rozdał dzieciom słodkie upominki. Dziękujemy wszystkim osobom, które przygotowały grupy przedszkolne i szkolne, a także dekorację, nagłośnienie i oświetlenie sali. Przepyszny poczęstunek przygotowany został przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czyczkowach.
Jak co roku w Czyczkowach pojawili się kaszubscy kolędnicy, którzy mieszkańcom wsi nieśli dobre życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Gwiazdor sprawdzał, czy dzieci potrafią się przeżegnać, a tym, które zadanie wykonały wręczał cukierki. Śmierć przestrzegała tych, którzy zażywają nikotynę i inne używki.
Bocian pytał, kto chciałby dzieci. Koza zachwalała nasze piękne Kaszuby, dziad i baba pokazywali codzienne sprzeczki żony i męża, a kominiarz był ich rozjemcą. Strach przed ubrudzeniem popiołem sprawił, że baba z dziadem się pogodzili.
W tym roku kolędnikami kaszubskimi są uczniowie kl. VI uczęszczający na lekcje j. kaszubskiego, przygotowani przez p. Annę Pestkę.
Dziękujemy za życzliwe i miłe przyjęcie.
W poniedziałek będą chodzić kolędnicy z szopką - kolejna tradycyjna grupa kaszubska.
Dziś od godziny 13.30 oraz w poniedziałek 18 grudnia od godziny 8 rano będą po Czyczkowach wędrować kaszubscy kolędnicy. Chcemy podtrzymywać zwyczaje i tradycje kaszubskie. Wędrować będą przede wszystkim na ul. Głównej i okolicach. Mamy nadzieję na życzliwe przyjęcie.
Listy do św. Mikołaja napisane, choinka ubrana, pierniczki upieczone i udekorowane, ptaszki nakarmione... Czekamy na pierwszą gwiazdkę 🎄🎅✨
"Małe książki tworzą wielkich ludzi, jeżeli ci ludzie czytają”
Już kolejny raz uczniowie klasy I w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” prowadzonej przez Instytut Książki otrzymali specjalne Wyprawki Czytelnicze. Kampania ta przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W tym roku w skład Wyprawki wchodzą: książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariatu” oraz broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
Na lekcjach kaszubskiego uczniowie klasy II własnoręcznie przygotowali kartki świąteczne, na których znalazły się bożonarodzeniowe życzenia w języku kaszubskim. Dzieci wysłały kartki do swoich dziadków, przyjaciół, rodziny, aby każdy z nich na Święta otrzymał życzenia "Wszëtczégò bëlnégò na Gòdë".