Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
Poprowadzili go uczniowie kl. 3 przygotowujący się do I Komunii Świętej oraz Ola z Tropicieli i Emilka z Zuchów. Wszystkim, którzy prowadzili i uczestniczyli w tym nabożeństwie bardzo dziękujemy za zaangażowanie i piękną modlitwę 🙏
Z tej okazji w naszym kościele parafialnym odbył się wieczór ze świętymi, w którym udział wzięli również uczniowie naszej szkoły i oddziałów przedszkolnych, przebierając się za świętych. Brawo dla nich i ich rodziców.
P.S. Nie wszyscy uczniowie, którzy byli są na zdjęciach - brawa są dla wszystkich 👏👏👏
Dnia 30 października, uczniowie klas IV – VIII ze Szkoły Podstawowej im bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, wybrali się do Chojnickiego Domu Kultury na sztukę pt.: „Mały Książe” w wykonaniu Teatru Wrocławskiego „in art.” Jest to klasyczna powieść Antoine de Saint-Exupery. Historia młodego podróżnika, poznającego różne światy, pomaga nawet najdojrzalszym z widzów poznawać głębie swoich pragnień, emocji, ale też i własnych słabości. Miłość, radość, smutek oraz wzruszenie to raptem kilka spośród emocji jakie aktorzy wzbudzają podczas występu. Fabuła, mniej lub bardziej znana, pokazywana była wraz z przepiękną scenografią oraz złożonymi kostiumami.
Ponadto podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję odwiedzić Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stacja hydrologiczno – meteorologiczna w Chojnicach, gdzie mieli okazje poznać profesjonalne przyrządy do obserwacji i pomiaru zjawisk pogodowych, np.: termometr, wiatromierz, barometr, wilgotnościomierz, deszczomierz, urządzenia służące do dziennego pomiaru czasu nasłonecznienia oraz urządzenia mierzące wysokość podstawy chmur.
Ostatnim punktem wyprawy była „Dolina Śmierci” na Polach Igielskich. Ze względu na zbliżające się uroczystości związane ze Dniem Wszystkich Świętych, było to miejsce, którego nie mogło zabraknąć w planie wycieczki.
Egzekucje w chojnickiej „Dolinie Śmierci” były to masowe egzekucje obywateli polskich przeprowadzane przez okupantów niemieckich na Polach Igielskich w pobliżu Chojnic.
Między październikiem 1939 a styczniem 1940 członkowie paramilitarnego Selbstschutzu zamordowali na Polach Igielskich ok. 500 mieszkańców powiatu chojnickiego – przede wszystkim przedstawicieli miejscowej inteligencji oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chojnicach. Polska ludność ochrzciła wówczas miejsce straceń mianem „Doliny Śmierci”. Kolejnych 800-1000 osób zostało tam zamordowanych w styczniu 1945 roku. Według niektórych szacunków – prawdopodobnie jednak zawyżonych – w okresie niemieckiej okupacji w „Dolinie Śmierci” mogło zginąć nawet do 2000 obywateli polskich.
#Szkoła pamięta
Bardzo dziękujemy za Wasze wielkie serca ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ oraz wrażliwość na potrzeby innych. Zabrane środki zapewnią cały rok nauki i posiłków dla naszego kolegi. Dziękujemy również wszystkim wolontariuszom za aktywne uczestnictwo w zbiórce.
Zachęcamy do udziału w turnieju szachowym w najbliższą sobotę w Brusach.
Linki do zapisów:
- turniej otwarty - http://chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_3649/
- juniorzy do 15 lat - http://chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_3650/
W sobotę, 21 października, w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, odbył się ogólnopolski turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych z Polski północnej – Szachowe Grand Prix OSE. Wzięło w nim udział kilkuset graczy. Naszą szkołę reprezentowali Igor i Kacper Rafińscy. Gratulujemy odwagi i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach szachowych 👏🏆♟️♟️♟️
Na turniej zgłosiły się szkoły z Chojnic, Kościerzyny, Pruszcza Gdańskiego, Sumina, Starogardu Gdańskiego, Pszczółek i Czyczków. Organizacją turnieju zajęła się p. Agnieszka Żywicka, a sędziowaniem p. Albin Kiedrowski.
Wyniki przedstawiają się następująco:
* Igrzyska Dzieci
- I miejsce Katolicka Szkoła Niepubliczna w Pruszczu Gdańskim
- II miejsce Szkoła Podstawowa nr 6 w Kościerzynie
- III miejsce Szkoła Podstawowa w Czyczkowach
- IV miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa w Suminie
* Igrzyska Młodzieży Szkolnej
- I miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Starogardzie Gdańskim
- II miejsce Szkoła Podstawowa w Pszczółkach
- III miejsce Szkoła Podstawowa nr 6 w Kościerzynie
- IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!!! 🏆🥇👏
Zwycięzcom życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim 😊
Dziś w naszej szkole ważny dzień… – to te słowa rozpoczynają jedną z ważniejszych piosenek naszej małej społeczności szkolnej. Mowa tu oczywiście o hymnie naszej szkoły. W tym roku o wiele bardziej podkreślają ważność i uroczystość tego jednego wyjątkowego dnia.
16 października 2023 roku minęła już XX rocznica nadania imienia błogosławionego księdza Józefa Jankowskiego Szkole Podstawowej w Czyczkowach. Z tej okazji cała społeczność szkolna zrezygnowała z zajęć lekcyjnych na rzecz świętowania. Była to bowiem niesamowita okazja do podsumowań oraz podziękowań za minione 20 lat.
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele w Męcikale celebrowana przez ks. prałata Zdzisława Wirwickiego oraz ks. Patryka Ważyńskiego. W Eucharystii uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy, zaproszeni goście. Ta tam – zamiast kazania – wystąpili uczniowie klasy IV i V specjalnie przygotowani przez Panią Katarzynę Olszewską. Przedstawienie bazujące na 8 błogosławieństwach nawiązywało nie tylko do przepełnionej miłością do Boga biografii Patrona, ale także do minionych wydarzeń naszej szkoły. Za oprawę muzyczną były odpowiedzialne Pani Anna Pestka oraz Pani Katarzyna Lewinska.
Po mszy wszyscy wrócili do szkoły, by obejrzeć specjalnie przygotowane miejsce pamięci Patrona – błogosławionego księdza Józefa Jankowskiego. A uczniowie w tym czasie obejrzeli piękny film dokumentalny pt. „Do zobaczenia w Niebie” przybliżający sylwetkę patrona.
Następnie pochodem udaliśmy się do kapliczki bł. ks. J. Jankowskiego, by tam wspólnie się pomodlić oraz złożyć kwiaty i znicze. Na sam koniec, już w świetlicy wiejskiej, Pani Dyrektor Krystyna Teca w swoim przemówieniu przypomniała historię nadania szkole imienia błogosławionego księdza Józefa Jankowskiego, wyrażając przy tym wdzięczność wszystkim zaangażowanym w to osobom. W dalszej części wystąpienia przypomniała postać Patrona, jakim był człowiekiem, jakimi wartościami się kierował i dlaczego warto je nadal pielęgnować. Później zabrali głos zebrani goście, którzy podkreślali, że Patron naszej szkoły to wyjątkowa postać, wokół niej budujemy wartości oraz wprowadzamy uczniów w świat wartości. Obchody zakończył występ tańców kaszubskich w wykonaniu dzieci przygotowanych przez Panią Annę Pestka i Panią Natalię Dulek.
Wszystkim obecnym w tym dniu jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice dziękujemy za ogrom pracy i zaangażowanie. To właśnie dzięki Wam ten dzień był jeszcze piękniejszy, niż mogliśmy sobie to wyobrazić.
12 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, podczas którego dziękowaliśmy nauczycielom i pracownikom szkoły. Wydarzenie uświetnił występ klasy VII. W tym dniu zostały również wręczone medale i dyplomy za udział w konkursach zorganizowanych z okazji Tygodnia Patrona 👏😊🥇
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania. O godzinie 10.00 odbędzie się Msza święta w kościele w Męcikale. Dalsze uroczystości w Czyczkowach. Już w niedzielę będzie czynna wystawa poświęcona naszemu patronowi. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Czyczków i okolic do naszej szkoły.
Chłopcy z klasy VIII w ramach projektu edukacyjnego wykonali mur wojenny. Są na nim symbole malowane przez harcerzy w ramach akcji małego sabotażu, są rysunki propagandowe ośmieszające Hitlera i armię niemiecką, są typowe hasła, np. tylko świnie siedzą w kinie, są ogłoszenia pracy.. Mur specjalnie postarzono i wystylizowano. Widoczne są ślady po strzałach, egzekucjach. Ogrom pracy = fenomenalny efekt! Nauczycielka dumna, a chłopcy jak widać zadowoleni. ☺️
21 października organizatorzy zapraszają na bardzo ciekawy turniej szachowy Grand Prix OSE. Zapisy do 13 października. Atrakcyjne nagrody, turniej bez wpisowego!
Celem konkursu było zainteresowanie uczniów życiem, męczeńską śmiercią oraz kultem bł. ks. Józefa Jankowskiego – mieszkańca wsi Czyczkowy, ukazanie współczesnym dzieciom i młodzieży postawy godnej naśladowania oraz umożliwienie uczniom z terenu naszej gminy spotkania się, wymiany zdań i własnych spostrzeżeń.
Naszą gminę godnie reprezentowały dwuosobowe drużyny z następujących szkół:
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brusach
Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach
Szkoła Podstawowa w Czapiewicach
Szkoła Podstawowa im. TOW ,,Gryf Pomorski" w Lubni
Szkoła Podstawowa w Męcikale
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Sikorskiego w Wielkich Chełmach
Szkoła Podstawowa w Zalesiu
Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach
Uczniowie, przygotowani przez swoje katechetki zmagali się z 6 zadaniami konkursowymi. Musieli rozwiązać krzyżówkę, ułożyć cytaty z wypowiedziami ks. Józefa, wyjaśnić daty i osoby, które były związane z życiem ks. Józefa, rozpoznać miejsca i rzeczy związane z postacią ks. Józefa, a także ułożyć wiersz o błogosławionym. Poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki.
Najlepsze wyniki osiągnęli następujący uczniowie:
- Hanna Gierszewska i Karolina Grzelak ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, przygotowane przez p. Annę Pestkę,
- Nikola Stoltman i Szymon Warsiński ze Szkoły Podstawowej im. TOW ,,Gryf Pomorski" w Lubni, przygotowani przez p. Teresę Kin,
- Wiktoria Drzewicka i Jakub Czapiewski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach, przygotowani przez p. Annę Kobierowską.
Pozostali uczniowie mieli również bardzo wysokie noty, niewiele różniące się od zwycięzców, dlatego każdy otrzymał dyplom i nagrodę ufundowaną przez Szkołę Podstawową im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach oraz Parafię Wszystkich Świętych w Brusach.
Przewodniczącym komisji był ks. Rafał Grot, a członkami p. dyr. Krystyna Teca, p. Gabriela Jankowska - przedstawicielka rodziny bł. ks. Józefa oraz p. Katarzyna Lewinska.
Po zmaganiach konkursowych uczestnicy obejrzeli montaż słowno muzyczny o bł. ks. Józefie, który wykonali uczniowie kl. IV i V Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach pod okiem p. Katarzyny Olszewskiej.
Był też czas na mały poczęstunek i wspólne rozmowy.
Konkurs odbył się z okazji zbliżającej się XX rocznicy nadania im. bł. ks. Józefa Jankowskiego Szkole Podstawowej w Czyczkowach.
Wspólnie odczarowaliśmy dyktanda. ✨🤩 Zasady bieganego dyktanda (bo o tym mowa) polegają na podzieleniu klasy na mniejsze zespoły, np. dwu- lub trzyosobowe. Jedna osoba biegnie do wyznaczonego miejsca, zapamiętuje tekst przygotowany wcześniej przez nauczyciela, wraca do "bazy" oraz dyktuje kolejnej osobie, która go zapisuje. I tak na zmianę. 😅 Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać zdanie, szczególnie gdy jednocześnie należy brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję. Mimo, że pogoda zmusiła nas do pozostania w szkole, to i tak było przy tym mnóstwo frajdy. Biegane dyktando spotkało się z entuzjazmem dzieci. A to dla nas najważniejsze. 🖤
W piątek klasa II przygotowała zdrowe śniadanie. Były to kanapki z warzywami. Jak widać śniadanko wszystkim smakowało. Przy okazji dzieci poznały właściwości witamin zawartych w warzywach, dowiedziały się również jaki wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie warzyw i owoców.