Działania pedagoga szkolnego skierowane są przede wszystkim na pomoc uczniom, a także wspieranie nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Drogi Uczniu,
Szanowny Rodzicu,
bezpieczeństwo uczniów w naszej placówce jest wartością stawianą zawsze na pierwszym miejscu. Z myślą o tym udostępniliśmy wirtualną skrzynkę bezpieczeństwa, dzięki której możecie przesyłać do nas anonimowe sygnały o konkretnych zdarzeniach lub sytuacjach.
W piątek 17.05. odbyło się uroczyste rozdanie nagród II edycji konkursu Mistrz OZE. ⚡️⚡️⚡️
Mieliśmy zaszczyt reprezentować naszą szkołę w konkursie, w którym uczeń klasy IV Bartosz Hamerski zajął 🥈 miejsce 🏄♂️a uczennica klasy V Marcelina Teca otrzymała wyróżnienie🎖.
Ponadto uczniowie, którzy brali udział w konkursie otrzymali pamiątkowy bidon🥤, wśród biorących udział w konkursie znaleźli się z klasy IV: Ebertowska Inga, Hebel Kajetan, Kropidłowska Martyna, Rybiński Fabian, Spierewka Robert; z klasy V: Hamerska Malwina; z klasy VI: Drobińska Magdalena, Frohlke Wojciech, Gostomski Mikołaj, Hamerski Kacper, Jaszewski Gawin Maksymilian, Kiedrowska Emilia; z klasy VII: Gierszewska Hanna.
Sponsorem konkursu jest lokalne przedsiębiorstwo działające na rynku odnawialnych źródeł energii - PGI2 - Pomorska Grupa Inżynierska. 🌍🌏🌎
#PomorskaGrupaInżynierska
Fot. Małgorzata Hamerska
Obchody tego dnia są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów. Klasa VI aby chronić i wspomagać pożyteczne pszczoły oraz owady, zbudowała, hotel dla pszczół i owadów. 🛖Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu materiałów, do wykonania tego przedsięwzięcia.💕
Chronić pszczoły może każdy z nas! Pamiętajmy jednak, że przyczyniać się do ochrony pszczół może każdy z nas. Najprostsze sposoby ich ochrony to: goszczenie ich w swoim ogrodzie; dbanie o środowisko naturalne; pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę; sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia; niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje; ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.
Dziś uczniowie klasy IV oraz ministranci z kl. II, V i VI uczestniczyli w Mszy Świętej z okazji 31 rocznicy święceń kapłańskich naszego ks. Proboszcza Jana Flaczyńskiego oraz jego kolegów z rocznika święceń. Uczniowie włączyli się w liturgię poprzez modlitwę, przyjętą Komunię Świętą, służbę liturgiczną, czytanie, modlitwę wiernych, procesję z darami oraz złożenie życzeń i wręczenie kwiatów.
Życzymy ks. Proboszczowi, by dobry Bóg udzielał obfitych darów nieba, dobrego zdrowia, pogody ducha, cierpliwości i ludzkiej życzliwości.
Dziękujemy Rodzicom za otwartość i pomoc organizacyjną.
17 maja 2024r. w Brusach został rozstrzygnięty etap gminny konkursu pt. „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”, współorganizowanego z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Gdańsku.
Uczennica naszej szkoły Kinga Meller z klasy I zajęła II miejsce!!! Serdecznie gratulujemy! 😊👏
Praca Kingi weźmie udział w etapie wojewódzkim.
W dniach 16-17 maja 2024 roku klasy I i II udały się wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. Ireną Daniels i Agnieszką Żywicką, do Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Chocińskim Młynie. Na dzieci czekało wiele atrakcji i ciekawych zajęć edukacyjnych: zwiedzanie muzeum przyrodniczego oraz Zagrody Pokazowej Zwierząt, zajęcia w terenie pn. „Otwieram oczy, uszy, nos i ręce – poznaję przyrodę wszystkimi zmysłami”, zajęcia „Papier czerpany”, „Budowa warstwowa lasu”, „Owady – sukces natury”, gry i zabawy przyrodnicze, ognisko.
To były piękne dni nauki oraz integracji z rówieśnikami.
Do rozgrywek zgłosiło się 45 miłośników szachów z klas „0” – VIII.
Wyniki przedstawiają się następująco:
„0”:
I miejsce – Aleksander Kutz
II miejsce – Nina Meller
III miejsce – Agata Lewińska
IV miejsce – Julia Spierewka
klasy I – III:
I miejsce – Oskar Hajder
II miejsce – Miłosz Pałubicki
III miejsce – Kornelia Lewinska
klasy IV – VI:
I miejsce – Igor Rafiński (SP Czyczkowy)
II miejsce – Jan Kłopotek (SP Czyczkowy)
III miejsce – Karol Kolter (SP Wielkie Chełmy)
klasy VII – VIII:
I miejsce – Seweryn Chełmowski (SP Czyczkowy)
II miejsce – Nikodem Neumann (SP Czyczkowy)
III miejsce – Oskar Dulski (SP Czyczkowy)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nagrodzonym! Wszystkim uczestnikom turnieju życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy! ♛♜
Podczas gali finałowej uczniowie oraz goście mogli zagrać w wielkoformatową grę planszową zwracającą uwagę na problem braku dostępu do wody pitnej na świecie, ozdobić eko-torbę na zakupy, obejrzeć z bliska panele fotowoltaiczne, falowniki i inne urządzenia montowane przez grupę PGI2 - Pomorska Grupa Inżynierska!
Sponsorem konkursu jest lokalne przedsiębiorstwo działające na rynku odnawialnych źródeł energii - PGI2 - Pomorska Grupa Inżynierska. Eksperci z firmy dzielili się swoją wiedzą z uczestnikami tego wydarzenia.
Celem konkursu jest przybliżenie uczniom tematu odnawialnych źródeł energii i zwrócenie uwagi na globalne zmiany dotyczące rozwoju alternatywnych, czystych źródeł energii.
Lista nagrodzonych:
Miejsce I - Oliwier Jakubowski - SP nr 2 w Brusach
Miejsce II - Bartosz Hamerski - SP w Czyczkowach
Miejsce III - Adam Zabrocki - SP w Leśnie
Wyróżnienie otrzymali:
Zuzanna Sielska - SP nr 2 w Brusach
Jędrzej Janowicz - SP w Lubni
Rozalia Rogalla - SP w Lubni
Zuzanna Janta - SP w Leśnie
Oliwia Czapiewska - SP nr 2 w Brusach
Marcelina Teca - SP w Czyczkowach
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Dzięki życzliwości rodziny mogliśmy obejrzeć przepiękne miejsce, które kryje w sobie mnóstwo wiedzy o świecie oraz kaszubskiej tradycji. Po zwiedzaniu Skansenu udaliśmy się do Chaty Kaszubskiej, aby wraz z Panem Krzysztofem Gradowskim poznać historię "Ognistych wafli". Wdrażaliśmy kolejne etapy powstawania tego pysznego deseru na przestrzeni dziejów. Po zakończonych warsztatach szybkim krokiem udaliśmy się do świetlicy wiejskiej w Czyczkowach, aby wziąć udział w warsztatach muzycznych. To był bardzo ciekawy i pełen nowych przeżyć dzień.
Po przybyciu na miejsce przebyliśmy bardzo ciekawą ścieżkę dydaktyczną poznając różne ciekawostki dotyczące życia owadów. Po części dydaktycznej korzystaliśmy z atrakcji jakie zaplanowali dla nas właściciele parku: dmuchane zamki, gokarty, kolorowa kolejka, pontony, łódeczki, wspaniała sala zabaw. Dzień był pełen emocji i radości. Dziękujemy serdecznie panu Bartkowi Żychlińskiemu oraz pani Weronice Gawin za pomoc w opiece nad dziećmi.
Uczennice z klasy III - Patrycja Krzoska i Agata Warnke, Milena Kutz z klasy IV, Kornelia Lewinska i Maja Pałubicka z klasy I oraz Emilia Formella z zerówki, reprezentowały naszą szkołę na powiatowym konkursie poezji kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Przygotowanie do konkursu nie było łatwe - należało pamięciowo opanować wiersz i opowiadanie w języku kaszubskim. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom!
W dniach 6-7 maja uczniowie klas I-III wyjechali na Zieloną Szkołę do Mikoszewa. Oprócz wielu atrakcji, pieszych spacerów, zabaw i gier na świeżym powietrzu nasi podopieczni musieli wykazać się samodzielnością i umiejętnościami społecznymi. Nie lada atrakcją było przepłynięcie promem Wisły na ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą w Świbnie, wieczorna dyskoteka oraz nocne szukanie bursztynów. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach bursztynniczych, w czasie których wykonali pamiątki z bursztynami i muszelkami. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Jantar – znaną miejscowość nadmorską.
Plaża, słońce, szum fal… czego trzeba więcej? Szkoda, że czas tak szybko minął…
Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Irena Daniels, Elżbieta Rzeźnik, Anna Rudnik, Weronika Gawin, Agnieszka Żywicka.
W dniu 30 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, uczniowie klasy II przybliżyli wydarzenia historyczne związane z ustanowieniem tego dokumentu oraz zasady jakie owa konstytucja wprowadzała. Tego samego dnia odbyło się również wspomnienie kolejnej rocznicy chrztu Polski. Uczniowie klasy V i VI zaprezentowali inscenizację „ Jak to ze chrztem było?”
Do akademii uczniów przygotowały panie Irena Daniels oraz Alina Spierewka.
W dniach 8-12.04 w naszej szkole odbył się Tydzień Brytyjski. To był czas pełen fascynujących odkryć i radości z poznawania kultury brytyjskiej. Poprzez różnorodne zajęcia, dzieci miały możliwość poszerzania swojej wiedzy na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Wykonane przez uczniów klasy 3 lapbooki były pełnymi ciekawostek dziełami, dzięki którym uczniowie mogli w kreatywny sposób poszerzyć swoją wiedzę.
W ramach naszego Tygodnia Brytyjskiego odbył się również konkurs, w którym udział wzięli uczniowie klas 4-8.
Na podium w kategorii klas 4-6 znaleźli się:
1. Wiktor Zarębski (kl. 6)
2. Maja Lubińska (kl. 6)
3. Paweł Pałubicki (kl. 5)
W kategorii klas 7-8:
1. Karolina Jażdżewska (kl. 7)
2. Mikołaj Pestka (kl. 7)
3. Oskar Dulski (kl. 8 )
W czwartek 9 maja w naszej szkole odbył się DZIEŃ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY, który ma na celu zwiększanie świadomości dzieci w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia, a także rozwianie umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Akcja skierowana była do uczniów z wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki, uczniowie klas 1-4 oraz 5 - 8 spotkali się z Ratownikiem Medycznym oraz Strażakami, którzy w sposób praktyczny przekazywali wiedzę z ratownictwa. Dziękujemy uprzejmie za zaangażowanie, poświęcony czas oraz dobrą współpracę pani Weronice Grabskiej- ratownikowi medycznemu oraz Strażakom p.Henrykowi Januszewskiemu Prezesowi Ochotnicza Straż Pożarna w Czyczkowach - OSP Czyczkowy p. Hubertowi Teca, P. Karolinie Peplińskiej, p. Patrykowi Peplińskiemu oraz P. Sebastianowi Jankowskiemu. To był bardzo pouczający i wartościowy dzień.
Nagroda była przepyszna, domowej roboty pizza przygotowana przez Panią Hanna Leper oraz Panią Ewelina Karnowska 🍕🍕🍕Dziękujemy także dyrektor Krystyna Teca oraz gronu pedagogicznemu za ufundowanie pysznej nagrody, przysmaku uczniów klasy 6. Dziękujemy 🍕🍕🍕❤️❤️❤️
Nagrodą były zajęcia poprowadzone przez p. Weronikę i p. Oliwię przy współpracy z Projekt Robot.
Dzieci z grupy Tuptusie przy tematyce dbania o środowisko w grupach 6-cio osobowych, wysłuchały fragment opowiadania z książki „Franklin sadzi drzewo”. Następnie zbudowały drzewo, dom, poćwiczyły orientację w przestrzeni oraz opowiedziały, jak jeszcze możemy dbać o nasze środowisko.
Tropiciele po zapoznaniu z historyjką bohaterów zbudowali huśtawkę. Ich zadaniem było utrzymać ją w równowadze poprzez położenie jednego klocka w odpowiednim miejscu.
Natomiast Zuchy zbudowali nakręcacza do bączków, ich zadaniem było oszacować, który Bączek i dlaczego będzie kręcił się dłużej. Na koniec przedszkolaki wycięły kolorowe nakładki i sprawdzali w jaki sposób zmienia się nakładka wprawiona w ruch.
Dziękujemy Państwu Oliwii i Szymonowi Teca za możliwość przybliżenia naszym przedszkolakom jak ciekawa i przyjemna może być nauka przy użyciu klocków Lego ®.
III Gminny Konkurs "EKO-MODA" zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Brusach. Laureatką 3 miejsca z naszej szkoły została Nina Meller. Uczennica wykonała piękny statek.
Gratulujemy serdecznie💐